עבודות גמר

רכזת: רקפת דיין

עבודות הגמר מהוות תהליך למידה אפשרי הפתוח בפני תלמידי הכיתות העליונות מראשית כיתה י"א.

עבודות הגמר נחלקות לשני סוגים:

"עבודה לא צמודה" מזכה את התלמיד ב 5 יח"ל שמתווספות לכלל היחידות בתעודת הבגרות.
העבודה יכולה לעסוק בכל תחום שהוא המעניין את התלמיד. בכך היא מאפשרת לו להגשים למידה בנושא שמרתק אותו ובאופן ייחודי לו.מגוון העבודות שנכתבו בתחומים השונים הוא עצום, החל בחקירת יצירותיו של חנוך לוין, המשכו ביצירת מחול או מעשה אמנות וכלה בהמצאה בתחום המחשבים.

"עבודה צמודה" נכתבת במסגרת מקצוע בחירה (אצלנו - מדעי החברה). ובאה להחליף מבחן בגרות באחד המקצועות (אם המקצוע נלמד ברמה של 5 יח"ל העבודה מוערכת כ-5 יח"ל, ואם המקצוע נלמד ברמה של 2 - 4 יח"ל – העבודה תזכה את התלמיד ברמה של 4 יח'"ל).

רכזת עבודות הגמר - מלווה את התלמיד מרגע שהחליט להקדיש עצמו למשימה, ועד לסיום התהליך. הליווי כולל מציאת מנחה מקצועי, ניהול הטפסים מול משרד החינוך וכו'.

 

תכניות נוספות

רכזת: נדיה קראסיאנסקי

התכנית פותחה על ידי משרד החינוך כמענה למצב הקיים לפיו בעשורים האחרונים מערכת החינוך הישראלית לא מצליחה לייצר שכבה רחבה דיה של תלמידים מצטיינים בתחומי המדע והטכנולוגי. לעובדה זו השלכות רבות על ביטחון המדינה, על כוחות אקדמיים ועל התעשייה.
התכנית, על פי הגדרת משרד החינוך, מיועדת לתלמידים שלומדים ל 5- י"ל מתמטיקה, ובנוסף, בוחרים בשני מקצועות בחירה מדעיים (פיסיקה, כימיה, ביולוגיה), או במקצוע מדעי ומקצוע טכנולוגי "עילית", כגון ביוטכנולוגיה או אלקטרוניקה ומחשבים.
התלמידים שישתייכו לתכנית יקבלו תמיכה לימודית בקבוצה או באופן פרטני, על מנת לאפשר להם הצלחה בבחינות הבגרות ברמה של 5 י"ל במתמטיקה, במקצועות המדעיים ובמקצועות הטכנולוגיים.
השתייכות לעתודה הזו, מקנה יתרון בעת הקבלה ללימודים גבוהים בטכניון ובאוניברסיטאות, במסלולים רלבנטיים.

עתודה מדעית טכנולוגית

 

אקדמיה בתיכון

רכזת: חיה גביש

פרויקט לתלמידים מצטיינים, מטעם משרד ראש הממשלה בשיתוף עם האוניברסיטה הפתוחה. מטרת הפרויקט - לאפשר לתלמידים מצטיינים לצבור נקודות אקדמיות שיכולות גם להחליף מקצועות בבית הספר בלימודים לקראת תואר ראשון. הפרויקט מתחיל בכיתה י', בקורס מבוא הבודק את התאמת התלמידים לפרויקט, ולאחר מכן ימשיך כל תלמיד במסלול המתאים לו. הפרויקט מתאים לתלמידים מצטיינים, בעלי משמעת עצמית, המעוניינים ויכולים ללמוד ברמה אקדמית. המקצועות הנלמדים הם מתחומים שונים - החל ממדעים ועד פילוסופיה.

 

מצוינות

תכנית “מצוינות" בכיתה ט', הנותנת מענה לתלמידים מצטיינים. התכנית מיועדת למוכשרים שבתלמידים, בעלי פוטנציאל לימודי גבוה ומוטיבציה גבוהה להצלחה. תכנית “מצוינות" מפעילה מספר חוויות חינוכיות מרתקות. בתכנית עוסקים בפיתוח חשיבה מדעית ומתמטית, והיא מהווה המשך לעתודה מדעית טכנולוגית בכיתות ז׳-ח׳.
תלמידי ט' יעברו מבחני מיון לבדוק את התאמתם לפרויקט..

 

“שחק ירוק"

השפעת האדם על סביבתו תוך ניצול משאבים בלתי מושכל ובעיות איכות הסביבה הנגרמות מכך, הן היום אחד הנושאים המרכזיים בסדר יומנו. בית-ירח רואה חשיבות רבה בחשיפת תלמידיו לבעיות הסביבתיות, בהבנת הגורמים להן והשלכותיהן ארוכות הטווח. כל זאת על מנת שיוכלו לקחת אחריות אישית על סביבתם ויהיו מוכנים לפעול למען הסביבה ברמת בית הספר והקהילה.
כמו כן ימשיך בית הספר בתשע"ח לקחת חלק בתכנית שח"ק (שותפות חינוכית-קהילתית) ירוק, המשותפת למשרד החינוך ולמנהל לחינוך התיישבותי.
במסגרת תוכנית זו יוצאים התלמידים לסיורים בסביבתם הקרובה, לומדים על מפגעים שונים תוך איסוף וניתוח נתונים, פועלים למען ניקיון הסביבה והשמירה על המגוון הביולוגי בה ושותפים להעברת המסרים הסביבתיים לדור הצעיר. פעילויות מגוונות אלו נערכות בשיתוף פעולה עם ארגונים ירוקים כגון: החברה להגנת הטבע, קק"ל, ידידי כדור הארץ ומגמה ירוקה, ונציגים מהמועצה האזורית.

 

“שיג ושיח"- מעמת - דיבייט

תכנית שיג ושיח: הדיבייט הנו משחק נאומים בו מתחרות שתי קבוצות (2-4 נואמים) אשר תפקידן הוא לשכנע את הקהל בעמדה אותה התבקשו להציג. לכל נאום זמן קצוב ולכל נואם/ת תפקיד במסגרת הקבוצה. ולכן, הדיבייט הוא כלי משחק המשלב בין פיתוח מיומנויות תקשורת, לצד פיתוח חשיבה, עניין סביבתי, עולם מושגים, ידע ומידע. המטרה היא לפתח יכולות עמידה בפני כיתה/קהל ובניית נאום משכנע ומנומק היטב.
ומה מקנה הדיבייט?

  1. הקשבה! התלמידים מתבקשים לנתח את הנשמע ולהקשיב לשני הצדדים.

  2. ניהול שיח שבו נשמעות הדעות על פי חוקים וכללים מסוימים. הכללים הללו מקנים ערכי שיח הקשורים בכבוד, בסבלנות ובסובלנות ואת הערכים הללו אנחנו “גוררים" גם אל מחוץ לגבולות הדיבייט.

  3. סולידריות חברתית מאחר והפעילות מעודדת יצירה של בסיס תמיכה חברתי, סולידריות ואמפתיה האחד כלפי השני.

  4. מיומנויות תקשורת, כמו שימוש בקול, בתנועות הגוף ובמחוות על מנת ליצור עניין ולשכנע.

  5. בטחון עצמי! התמודדות עם הקושי הכרוך בחשיפה, בשילוב עם הבסיס החברתי הסולידרי מפתחים את הביטחון העצמי. במקרים רבים תלמידים “מתגלים" ע"י חבריהם והגורמים החינוכיים רק באמצעות הדיבייט!

התלמידים ישתתפו בתחרויות ארציות ובתקוה גם בתחרויות בינלאומיות.