top of page

מסלולי הלימוד ומקצועות הבחירה

מגמת הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים

רכז: אייל חברבר

מאפיינים: בוגרי המגמה מקבלים ידע ומיומנויות להמשך לימודיהם בתחום מדעי הטבע, הנדסת אלקטרוניקה והנדסת מחשבים, במטרה להשתלב בתעשיית ההייטק. לידע הנרכש יש ערך רב גם אם בעתיד העיסוק יהיה בתחום שונה.

הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים - מסלול מדע וטכנולוגיה

דרישות המקצוע: מקצוע מדעי - מדע וטכנולוגיה 1 יח"ל, מקצוע מוביל - אלקטרוניקה ומחשבים - 5 יח"ל, התמחות במחשוב ובקרה - 5 יח"ל (עיוני + מעבדה או עבודת גמר).
מיועד ל: תלמידים המגלים עניין בתחום הטכנולוגי ומוכנים להשקיע מאמץ וזמן בכדי ללמוד עד 11 יח"ל ב־ 5 ימי לימוד. תלמידים בעלי הישגים טובים בכל תחומי הלמידה (מקצועות החובה).
הישג מצופה בלימודים: 11 יח"ל בתעודת הבגרות, ובנוסף תעודה טכנולוגית.

תנאי קבלה:

א. למידה וציון חיובי בקבוצות המתמטיקה של יוסי, אלה, אייל ואלונה בציון חיובי וקבוצות אופיר וסער בציון 80 ומעלה.

ב. פיסיקה בציון 70 ומעלה. תלמיד הלומד במגמת ״הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים״ בבית ירח נהנה מהיתרונות הבאים:

1. רמה לימודית גבוהה שמקלה מאד על לומדים הנדסה בעתיד. (דווח של כל הבוגרים שלנו).

2. הלימודים במגמה כוללים שימוש במיומנויות מתמטיות , דבר המחזק את היכולת וההישגים במתמטיקה.

3. אפשרות המשך לימודים בעתודה טכנולוגית (י"ג , י"ד) במכללת "כנרת" שבצמח.

*קבלת מימון: כ 80% מחיל האוויר לצורך המשך הלימודים (ללא תלות בפרופיל צבאי).
* מקבלת דיפלומה "הנדסאי אלקטרוניקה" לאחר שנה וחצי של לימודים עוד לפני הצבא.
* שירות צבאי איכותי במקצוע בחיל האוויר- החייל הגדול ביותר בצה"ל שעוסק בפיתוח וייצור מערכות אלקטרוניות (לאחר הלימודים מתחייב צה"ל לשירות  במקצוע בחייל-האוויר).
* השירות הצבאי מקנה ניסיון מקצועי החשוב מאוד לצורך השתלבות בתעשיית ההיי-טק לאחר השחרור (דיפלומה + ניסיון).
* דלתות רבות נפתחות למעוניינים בקבע ובקריירה צבאית במקצוע, במשכורות גבוהות ותנאי שירות מצוינים.
* אפשרות המשך לימודים לתואר מהנדס בפחות זמן וכסף (ולפעמים במימון הצבא).

.

הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים - מסלול פיסיקה

דרישות המקצוע: מקצוע מדעי - פיזיקה בהיקף 5 יח"ל, מקצוע מוביל - אלקטרוניקה ומחשבים - 5 יח"ל, התמחות במיחשוב ובקרה - 5 יח"ל(עיוני + מעבדה או עבודת גמר).
מיועד ל: תלמידים המגלים עניין בתחום הטכנולוגי ומוכנים להשקיע מאמץ וזמן בכדי ללמוד עד 15 יח"ל ב־ 5 ימי לימוד. תלמידים בעלי הישגים טובים בכל תחומי הלמידה (מקצועות החובה).
הישג מצופה בלימודים: 15 יח"ל בתעודת הבגרות, ובנוסף תעודה טכנולוגית.

תנאי קבלה:

א. למידה וציון חיובי בקבוצות המתמטיקה של יוסי, אלה ואייל ובקבוצת אלונה בציון 85 לפחות.

ב. פיסיקה בציון 80 ומעלה.

ג. תלמידים יעברו מבחן קבלה לבדיקת יכולת ללמידת שפות מחשב וכישורים בתחום החשיבה.

מגמת אלקטורניקה ומחשבים

מגמת ביוטכנולוגיה

רכזת: עירית קידר

הישג מצופה בלימודים: היבחנות ב-2 מקצועות מורחבים לבגרות: ביוטכנולוגיה ביולוגיה או פיסיקה. תלמידי המגמה נדרשים לעבודת גמר בביוטכנולוגיה בהיקף של 5 יח״ל.
תנאי קבלה:
א. המלצת המורים לביולוגיה ופיסיקה וראיון אישי.
ב. למידה בקבוצות המתמטיקה יוסי, אלה ואייל ובקבוצת אלונה בציון 85 לפחות.
* תלמידים בעלי מוטיבציה וסקרנות מדעית הנכונים להשקיע וללמוד 2 מקצועות מוגברים מאותו תחום דעת, בנוסף לכתיבת עבודת חקר מדעית.
* תלמידים שהמקצוע הנוסף שלהם הוא ביולוגיה או פיסיקה.
* תלמידים שציונם בביולוגיה הוא לפחות 80 .

המגמה הביוטכנולוגית מציגה בפני התלמידים את התפיסה המדעית של זמננו בה מדע יישומי מהווה את חוד החנית להתפתחות התעשייה, הרפואה והחקלאות. מדע יישומי הוא נדבך-על למדעי הבסיס ומושתת לא אחת על שילובים מרתקים בין תחומים מדעיים שונים- ביולוגיה, כימיה לימודי סביבה ומחשבים. התוכנית מקנה תשתית ידע רחבה ומעמיקה להבנת מהותו של מדע יישומי המבוסס על שילוב של טכנולוגיות מתקדמות ומדעים. מפתחת חשיבה מחקרית בהתמודדות עם סוגיות בינתחומיות.
תוכנית הלימודים היא ברמה מדעית טכנולוגית גבוהה, דינאמית, רלבנטית, משלבת עבודה במעבדות משוכללות ומתוקשבות כדרכם של העוסקים במחקר מדעי. בנוסף על כל אלה מודגשת חשיבותה ותרומתה של התעשייה הביוטכנולוגית למדינה ולחברה.
התלמיד חייב לבחור במקצוע בחירה נוסף - ביולוגיה או פיסיקה.

מגמת ביוטכנולוגיה

מגמת תקשורת וחברה

רכזת: אפרת לויטן

החל משנת הלימודים הבאה, תש"פ, תלמידי מגמת תקשורת וחברה ילמדו שני מקצועות מוגברים: 5 יח"ל תקשורת מעשי ו 5- יח"ל תקשורת עיוני.
כמו כן יהיו זכאים לתעודה טכנולוגית, ולאופציה ללימודי המשך לתעודת הנדסאי קולנוע וטלוויזה במכללות (יג', יד').
מיועד לתלמידים הרוצים להבין ולהשתלב בעשייה התקשורתית, המעוניינים בהרחבת אופקים בנושאי חברה ואקטואליה, בעלי יכולת מילולית, יצירתית, יוזמה וסקרנות.
הישג מצופה בלימודים: יכולת תפקוד בעבודת צוות, עמידה בכל המטלות, נוכחות והשתתפות פעילה בשיעורים, הגשת עבודות תוך ניצול מאגרים ומשאבי למידה, הצלחה בבחינות העיוניות הפנימיות ושל משרד החינוך, עמידה בלוחות זמנים. בכיתה יב' יוצרים בצוותים סרט תיעודי ונבחנים עליו מול בוחן חיצוני. בקיץ יב' נבחנים בבחינת בגרות עיונית מתוקשבת.

תנאי קבלה: ראיון אישי, המלצת הצוות החינוכי.

תקשורת מחברת את העולם.
אנו מזמינים אתכם להיות חלק ממהפכת המידע והתקשורת:
הלימודים במסגרת המגמה מקנים לתלמידים שורה של מיומנויות הכרחיות להשתלבות במאה ה-21, בשימוש במדיה (וניו מדיה) וביצירת תכנים עבורם.
במהלך הלימודים התלמידים מתנסים בכל מקצועות העשייה התקשורתית: עיתונאות, כתיבת תוכן, הקמת אתרים, תחקיר, הפקה, צילום, בימוי ועריכה.
מתחם מגמת התקשורת כולל כיתת מחשבים און ליין, חדרי עריכה דיגיטלית, מצלמות שטח דיגיטליות, ציוד הקלטה ותאורה וחדרי לימוד עם אמצעים אורקוליים.
נושאי הלימוד: אקטואליה וחדשות, חופש הביטוי ומגבלותיו, כללים ואתיקה בתקשורת, תכניותריאליטי, ספורט, פרסום ושיווק, שפה דיגיטלית, קליפים, קולנוע תיעודי, צילום עיתונות, הומור מוסאטירה, גלובליזציה, רייטינג ועוד.

מגמת תקשורת וחברה

חינוך לגיל הרך

מורה מובילה: יוכי בנימין

מיועד ל: לתלמידי ל"ב והכיתה המקדמת, המחפשים למידה משמעותית - הכנה לחיים כמחנך או כהורה, וכן לכל מי שמעוניין בהכשרה מקצועית שתאפשר לו למצוא עבודה עם ילדים.
הישג מצופה בלימודים: עמידה בבחינות הבגרות בהיקף של 9 יח"ל: 5 יח"ל בגרות בחינוך הומניסטי כמקצוע מורחב, 3 יח"ל בפסיכולוגיה, ויחידה נוספת בביולוגיה.
תנאי קבלה: המלצת המחנך, נכונות להשקיע, תפקוד ראוי כתלמיד, אמונה עצמית, גישה ואמפטיה לילדים.

התלמידים לומדים את הנושאים העיוניים הבאים: פסיכולוגיה, חינוך הומניסטי, ספרות ילדים,עזרי הוראה ולמידה וביולוגיה.
במסגרת המגמה בכתות י"א-י"ב מבצעים עבודה מעשית עם ילדים במוסדות חינוך לגיל הרך ביום העבודה השבועי. התלמידים מחויבים בהגשת פרויקט גמר בנוסף לבחינת הבגרות (5 יח"ל לבגרות).
עם סיום הלימודים יקבלו בוגרי מגמת חינוך בעלי תעודת בגרות מלאה תעודה מקצועית טכנולוגית ותעודת מטפלות סיווג 1.
בוגרים שיעבדו שנה בגיל הרך לאחר הצבא יוכלו לקבל סיווג 2 מהתמ״ת ללא קורס מטפלות/ים.
כמו כן, עבודה של שנתיים בגן של משרד החינוך ובהמלצת המורה, תזכה בתעודת סייע/ת גן.

חינוך לגיל הרך

מגמת חקלאות: תחום בע"ח – התמחות בגידול כלבי

רכז: ליאור ספיר

דרישות המקצוע: 

  • 2 יח"ל עיוניות בחקלאות בעלי חיים.

  • 2 יח"ל עיוניות בגידול כלבים.

  • 1 יח"ל מעשית בגידול כלבים.

מיועד ל: לתלמידי ל"ב והכיתה המקדמת . מספר התלמידים מוגבל ל- 15 .
תנאי הקבלה: המלצת המורה לביולוגיה/ מדעים והמחנך. ראיון אישי עם מורי המגמה, וחתימה על חוזה מחויבות אישי.
הישג מצופה: עמידה מלאה בכל דרישות המקצוע ובבחינות הבגרות.

מאפיינים: הלימודים העיוניים, מתרכזים במחזורי החיים והרבייה של חיות המשק והצרכים המיוחדים שלהן, דרך הטיפול הנכונה בכל בעל חיים על פי צרכיו המיוחדים, התוצרת שאותה הוא מעניק לאדם ועוד. 

התכנית עוסקת בהרחבה בכלבים ומשלבת לימודים עיוניים ועבודה מעשית עם צוות הכלבייה שבקיבוץ אפיקים.
הלימודים העיוניים כוללים ביולוגיה ובתוכה פרקים בחקלאות בע"ח - פרות כבשים עופות.
בנוסף, עוסקים בהיסטוריה של הכלב, תהליך הביות ע"י האדם, יצירת גזעים שונים, טיפוח תכונות רצויות, מיני הגזעים הקיימים, השימושים השונים שהאדם נעזר בכלבים, מחלות, טיפול יומיומי במחלות ועוד מגוון נושאים.
לימודי המקצוע משלבים גם עבודה מעשית עם כלבים מהכלבייה של קיבוץ אפיקים. העבודה המעשית כוללת טיפול שוטף בכלבים תוך למידת הצרכים שלהם וכן לימוד יסודות אילוף ושליטה בכלבים ועוד.

כלבנות

פסיכולוגיה התפתחותית

רכזת: חדווה פישר

הפסיכולוגיה היא מדע החוקר את התנהגות האדם. הפסיכולוגיה ההתפתחותית מתייחסת לשנויים המתרחשים באדם לאורך זמן, תוך התמקדות בשלושה גורמים: הפרט, הסביבה ויחסי הגומלין ביניהם. כיוון שכל אחד מגורמים אלו המשתנה במהלך ההתפתחות ומשנה בהתאם לכך את איכות וכמות יחסי הגומלין בין הגורמים השונים, הופך תהליך ההתפתחות לתהליך מורכב.
מאפיינים: תכנית הלימודים מתייחסת לתוצאותיו של תהליך ההתפתחות (כמו תפיסת התנהגויות אופייניות לכל גיל), וכן מהווה ניסיון להבין את ההשפעות השונות ואת המורכבות שהובילה להתנהגויות אלו. יש חשיבות רבה להבנת מהותם של יחסי הגומלין שבין הפרט לסביבתו והשפעתם על השינוי בהתנהגות האדם לאורך חייו.

 

התכנית מתחלקת לשלושה חלקים: החלק הראשון עוסק בפרט, בסביבתו החברתית ויחסי הגומלין שביניהם. בחלק זה יש התייחסות לכל אחד מהמרכיבים הללו בנפרד ובסיומו מובאים שלושת המרכיבים הללו באופן אינטגרטיבי בתיאוריה פסיכולוגית כוללת.
החלק השני עוסק בהיבט ההתפתחותי תוך התייחסות לכשריו של הפרט ולתפקידן של קבוצות שונות המשמעותיות להתפתחותו.
חלק זה מורכב משלושה פרקים ראשיים - טבעה של ההתפתחות, גישות שונות להסברת התהליכים ההתפתחותיים, ותחומי ההתפתחות השונים בהתייחסות לרצף גיל.
החלק השלישי עוסק בתהליך הלמידה כחלק משמעותי בתהליך ההתפתחות. בחלק זה מוצגים נושאים הקשורים לתהליך הלמידה בהיבט התיאורטי ובהיבט המעשי.
תנאי קבלה: תלמידים מצליחים במקצועות רבי מלל ובהבעה, בעלי יכולת ועניין בניתוח טקסטים, מאמרים ומחקרים.

פסיכולוגיה התפתחותית

פיסיקה - מקצוע של התנסות וחשיבה

רכזת: נדיה קראסניאנסקי

מה מעבר ללימודי התיכון?
בצבא: במסגרת הצבאית יש ביקוש לבוגרי מקצוע הפיסיקה בתחומי מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה. כמו כן, ניתנת העדפה לבוגרי פיסיקה בקורס טיס ובתחומים הדורשים הפעלת מכשור מתוחכם.
באוניברסיטה: מקצוע הפיסיקה נדרש כמקצוע חובה במוסדות להשכלה גבוהה, בפקולטות למדעי הטבע והחיים,
בפקולטה לרפואה ובפקולטות לטכנולוגיה ומחשבים: הסיבה לכך פשוטה - הבנה, פתרון בעיות ופיתוח מיומנויות של חקירה בפיסיקה משרתת היטב את כל העוסקים בתחומים הנ"ל.
תנאי קבלה לפיסיקה:
* ציון בפיזיקה של 85 ומעלה.
* המלצת מורה הפיסיקה והמחנך.
* למידה בקבוצות המתמטיקה יוסי, אלה ואייל ובקבוצת אלונה בציון 85 לפחות.

מצגת לבחירת פיסיקה 2017

מהי פיסיקה?
מדע הפיסיקה הוא מדע העוסק במגוון עצום של תופעות טבע מן המבנה הפנימי של האטום ועד למבנה היקום. מטרתו - חקירה והבנה של התופעות. הפיסיקה הניסויית מטפלת בחקירה כמותית של התופעות במעבדה , בעוד הפיסיקה התיאורטית בונה מודלים מוחשיים ומתמטיים ומספקת לתופעות הסבר.
מה נלמד בפיסיקה?
התלמיד שיבחר בפיסיקה כמקצוע בחירה ילמד, פרקים שונים במכאניקה, חשמל ומגנטיות,תורת האור והגלים ומבנה האטום והגרעין. נלמד להבין ולנתח תנועה של כדור מתגלגל, של מכוניות על כביש עקום ושל כוכבי לכת סביב השמש, נלמד מהו אור ומה קורה לאור הנפגש בחומר, נכיר את עבודת המדענים דרך ניסויי חקר שנבצע במעבדה לפיזיקה בבית ירח ודרך סיור לימודי במכון וייצמן למדע.
הלימודים יהיו תיאורטיים ומעשיים. בסוף כיתה יב' יתמודד התלמיד בבחינת בגרות עיונית במקצועות הנ"ל. כמו כן, יעמוד התלמיד בכיתה י"ב, בבחינת בגרות במעבדה או לחלופין, בביצוע פרויקט אישי או קבוצתי באחד מתחומי הפיזיקה הנלמדים בתיכון.

פיסיקה
כימיה

כימיה בגישה חוקרת

רכז: סלח עלי

אחרי שמים הופכים לקרח, האם הם זוכרים שהם היו מים בעבר? וכשקרח הופך בחזרה למים, האם הוא זוכר שהוא היה קרח בעבר?
"כל עידן הביוטכנולוגיה, ההייטק והננוטכנולוגיות נתמך ע"י מדע הכימיה. מקצוע זה חיוני בתחומים שונים: ייצור שבבי הסיליקון, סוללות חשמליות, ותעשיית התרופות וכלה בקוסמטיקה, רפואה, תזונה, ביולוגיה, רוקחות ומה לא בעצם". / ד״ר ניצה ברנע מפמ״ר לכימיה.
הכימיה מרכיב חשוב במדעים השונים - לכימיה תפקיד חשוב באינטראקציה בין האדם לסביבתו. לכן לכימיה תפקיד חשוב בהסברת העולם-בהסבר תופעות, מבנים ותהליכים המתרחשים בנו וסביבנו ברמת המקרו, בדרכים המיוחדות לה תוך שימוש במודלים ברמת המיקרו.
הכימיה ועיקרי עיסוקה - הידע הנרכש אגב כך יכול לשפר את חיינו ע"י יצירת מקורות מזון וחומרים חדשים. כגון: תרופות, חומרי מבנה, שבבים ומיקרו אלקטרוניקה. נוכל לדעת שהידע שרכשו הכימאים באשר לקשר שבין המבנה של חומר ובין תכונותיו, מאפשר להם לתכנן חומרים חדשים שיהיו מתאימים לצרכים מיוחדים.

כימיה בגישה חוקרת - במסגרת התוכנית הזאת התלמידים יקראו וינתחו מאמרים מדעיים ברמות שונות, יבצעו ניסויים "פתוחים", ניסויי גילוי וחקר ויבצעו מיני מחקרים בנושאים בעלי עניין לחברה, לקהילה. תוכנית זו תספק יכולות שעשויות להכין בוגר בעל חשיבה עצמאית, שמסוגל להשתלב בפיתוח שיטות חדשות ובייעול דרכים קיימות, להבין תופעות, לדעת לבחון חלופות ולבחור את המתאימה ביותר. בוגר המסוגל לדווח בצורה בהירה ומקובלת על תוצאות
עבודתנו ולהתמצא גם בנושאים שלא נכללו בתוכנית הלימודים.
מה לומדים: תגובות כימיות: חמצון-חיזור, חומצה-בסיס. אנרגיה ושיווי-משקל כימי ותרמודינמיקה. תרכובות פחמן, חלבונים וסוכרים. תעשייה כימית: דשנים וחומרים פלסטיים.
בחינת הבגרות בכימיה: התלמידים ניגשים לבחינת בגרות בכימיה ב־ 4 יח"ל, בחינה חיצונית בכתב. היחידה החמישית היא יחידת מעבדה והציון בה נקבע על-ידי המורה.
תנאי הקבלה: למידה בקבוצות המתמטיקה יוסי, אלה ואייל ובקבוצת אלונה בציון של 85 לפחות.

ביולוגיה

רכזת: עירית קידר

בחינת הבגרות מורכבת משלושה חלקים:
בחינה בכתב על חומר עיוני - 2.5 יח"ל מתוך 5 היחידות,
בחינה מעשית במעבדה חוקרת - 1 יח"ל מתוך 5 יחידות.
ביוחקר - 1.5 יח"ל מתוך 5 יחידות.
תנאי קבלה: למידה בקבוצות המתמטיקה יוסי, אלה ואייל ובקבוצת אלונה בציון 85 לפחות, וציון בביולוגיה 80 ומעלה.
המלצה חמה! על מנת לרדת לעומקם של דברים, ולגלות את יופיים של התהליכים והמנגנונים שמניעים את הגוף החי כפרט ויחסי הגומלין שלו עם הסביבה, מומלץ לתלמידי הביולוגיה ללמוד גם את מקצוע הכימיה בהיקף של 5 יחידות לימוד. לתופעות רבות בביולוגיה יש הסבר כימי לכן חשוב רקע ובסיס חזק בלימודי הכימיה.

הביולוגיה היא תחום דעת דינאמי שמתקדם ומתחדש ללא הרף ונמצא בחזית המדע. בלימודי הביולוגיה אנו מלמדים חומר מעודכן, ומקנים לתלמיד בסיס ידע המאפשר לו להבין את ישומי הידע.
תלמיד הביולוגיה רוכש מיומנויות למידה וכלי חשיבה, תוך כדי קריאת מאמרים מדעיים והתנסות מעשית במעבדה חוקרת. כל אלה מאפשרים לו לקרוא ולהבין פעולות חקר וטיפול כמותי בנתונים לפתרון בעיות מדעיות.
הנושאים מגוונים מאוד ונלמדים בצורה המפתחת הבנה הוליסטית. בין הנושאים הנלמדים: אחידות ושוני בעולם היצורים החיים, מבנה גוף האדם ותפקודו, אבולוציה, גנטיקה, בוטניקה, אקולוגיה ועוד.
הנושאים נלמדים במסגרות שונות: בכיתה, בסיורי טבע, במעבדה בית הספר ובאופנים שונים: בהרצאות, בדיונים, בצפייה בסרטים, באמצעות לומדות ממוחשבות, כל זה תוך כדי עבודה עצמית ועבודת צוות.
מדע הביולוגיה הוא מדע רב תחומי. בלימודיו ייחשף התלמיד למדע הכימיה, הרפואה והחקלאות באופן שירחיב את דעתו ויאפשר לו לבחון את טעמיו בעתיד.

ביולוגיה

מדעי הסביבה

רכזת: אלה סלע-מיכאלוב

דרישות המקצוע:
2 יח"ל - בחינה עיונית בנושאי סביבה כגון: מערכות אקולוגיות, מים, אוויר, פסולת מוצקה ורעש.
1 יח"ל - סדנה סביבתית - עבודה מסכמת הכוללת את הסיורים הלימודיים ותיעוד הפעילויות למען הסביבה.
1 יח"ל - בחינה עיונית בנושא סביבתי מורחב כגון: מערכות אקולוגיות, תכנון וניהול סביבתי ואתיקה סביבתית..
1 יח"ל - אקוטופ - עבודת מחקר העוסקת במעורבות של האדם בסביבה.
מיועד ל: תלמיד שהאחריות לסביבה בה אנו חיים חשובה לו, בעל יוזמה, המוכן ליטול חלק בפעילויות למען הסביבה. (למשל: הדרכה בבתי הספר היסודיים באזור, פרויקטים של חיסכון במים, הדרכת סיורים, ועוד).
הישג מצופה: הפנמת נושאי הסביבה כערכי חיים, יזמות של פרויקטים סביבתיים. עמידה בבחינות בגרות ובעבודות המחקר. עמידה בבחינות הבגרות בהיקף של 5 יח"ל.
תנאי קבלה:
* הצלחה במקצועות המדעים בציון של 75 ומעלה.
* תלמיד המסוגל לתפקד באופן אחראי.

מאפיינים: בעולם המשתנה, כשכל שנה הלחץ על הסביבה גדל עקב גידול האוכלוסייה והעלייה ברמת החיים, קיימת חשיבות רבה להעלאת המודעות לנושאי הסביבה בכדי שניתן יהיה לצמצם ולו במקצת חלק מהמפגעים שאנו גורמים בחיי היום יום שלנו.
תכנית הלימודים מתמקדת בהבנת יחסי הגומלין בין האדם ובין סביבתו הטבעית והאנושית, ובהקניית כלים מדעיים לניתוח היחסים הללו והשלכותיהם. לצד התכנים המדעיים משולבים היבטים חברתיים, כלכליים, משפטיים, טכנולוגיים וערכיים שהם חלק בלתי נפרד מתחום הדעת של מדעי הסביבה. במסגרת התכנית מתנסים התלמידים בעבודת שטח ובעבודת חקר.
במהלך הלימודים משולבים סיורים חווייתיים ופעילויות ערכיות התורמות לתלמיד גם מעבר לתחום הנלמד.

מטרת ההוראה: להכשיר אזרחים המודעים לסביבה ומוכנים לפעול למענה ולמען הקהילה בה חיים. בנוסף מכשיר המקצוע למסלולים "ירוקים" בצבא כגון מדריכי "חוויה" ומדריכי בית ספר שדה.
באוניברסיטאות - מסלולים רבים העוסקים בתחום של אקולוגיה ואיכות הסביבה, בהמשך ניתן להשתלב ביחידות לאיכות הסביבה, בארגונים סביבתיים ציבוריים ופרטיים ולעסוק בתחומים רבים כגון: תכנון סביבתי, שמאות סביבתית, כלכלה סביבתית, ניהול משאבי טבע, אדריכלות נוף, תפקידי הדרכה ועוד.

מדעי הסביבה

חקלאות - תחום הצומח - התמחות במטעים

רכז: ליאור ספיר

הישג מצופה בלימודים: עמידה בחינות הבגרות בהיקף של 5 יח"ל:
2 יח"ל בחקלאות צומח, 2 יח"ל עיוניות התמחות במטעים חקלאות, 1 יח"ל מעשית התמחות
במטעים.
תנאי קבלה:
* תלמיד המתעניין בביולוגיה ובחקלאות.
* בעל נכונות לעבודה מעשית חקלאית.

מקצוע בחירה, המלווה ע"י הועדה החקלאית במועצה וממומן בעזרתה.
לימודי המקצוע מבוססים על למידה עיונית ומעשית.
החקלאות הישראלית נחשבת לאחת מהמתקדמות בעולם. הישגי החקלאות הישראלית והחקלאים הישראלים מתבססים על מספר גורמים: המחקר החקלאי בישראל הוא מהמתקדמים ביותר בעולם, החוקרים מלווים את החקלאים, מדריכים ומסיעים להם. החקלאי הישראלי מוכן לקחת סיכונים ולהתנסות בחידושים בחקלאות.
חקלאות הוא מקצוע יישומי עתיר ידע מדעי המתבסס על מושגים ועקרונות מתחום המקצועות המדעיים: ביולוגיה, כימיה, מדעי כדור הארץ, מדעי הסביבה.
מערך הבחינות כולל בחינות עיוניות חיצוניות ופנימיות וכן בחינת מעקב שהיא בחינה מעשית בענף החקלאי בו מתמחה התלמיד."

חקלאות

מדעי החברה - סוציולוגיה ומדע המדינה

רכזת: הילה הגלעדי

מדע המדינה

לימוד המקצוע מדע-המדינה מקנה לתלמידים ידע ויכולת הבנה וניתוח של הסביבה הפוליטית בישראל ובעולם. הלימוד מדגיש את מורכבות החיים הפוליטיים ואת העובדה שאין אמת אחת.
התחום מתמודד עם שאלות פילוסופיות שונות, כגון - מהי צורת המשטר הרצויה? ומשווה בין אידאולוגיות ומשטרים קיימים (דמוקרטיה, קומוניזם, פשיזם, נאציזם ופונדמנטליזם) ובין
משטרים שהיו קיימים בעבר.

פרויקט בסוציולוגיה או במדע-המדינה:
עבודת הגמר מקנה לתלמידים ידע רב ומיומנות של כתיבת עבודה, ברמה של עבודה סמינריונית באוניברסיטה. עבודות הבוגרים שלנו נחשבות באזור ובארץ לעבודות מצוינות.

תנאי הקבלה למדעי-החברה:
* תלמידים בעלי יכולת הבנה וניתוח מאמרים וכתבים שונים.
* תלמידים בעלי יכולת ביטוי מילולי בכתב.
* הצלחה במקצועות רבי המלל ובמקצועות הלשון וההבעה במיוחד.

מדעי החברה הנו אחד המקצועות המובילים באקדמיה (אוניברסיטאות ומכללות).
התחום כולל את המקצועות - סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, מדע-המדינה ויחסים בינלאומיים, משפטים, כלכלה, פסיכולוגיה ותקשורת.
תחום זה מיועד לתלמידים המתעניינים ומעורבים בתחומי החברה, הפוליטיקה והאקטואליה בהיבטיהם השונים בעולם ובארץ בפרט.
במסגרת המקצוע נלמדים התחומים הבאים: סוציולוגיה, אנתרופולוגיה ומדע המדינה.
בנוסף, מגישים עבודת גמר צמודה למקצוע בהיקף של 5 יחידות לימוד. מורי המקצוע מלווים את התלמידים בהכנת העבודה.
המקצועות במדעי החברה משלבים סגנונות למידה מגוונים:
עיוני- קריאה וניתוח של מאמרים וכתבים שונים.
חוויתי- סרטים, עבודה בקבוצות, משימות אותנטיות, חקר מקרה ועוד.

סוציולוגיה

לימוד המקצוע סוציולוגיה מקנה לתלמידים ידע ויכולת הבנה וניתוח של ההתנהגות האנושית כפי שבאה לידי ביטוי בחברה - תרבות, נורמה, סטטוס חברתי, תהליך החיברות, סטייה חברתית וקונפורמיות,
ריבוד חברתי ועוד.
לימוד הסוציולוגיה ישנה התייחסות מקיפה לנושאים, המעסיקים את בני-הנוער, כגון: מאפייני גיל ההתבגרות, גיבוש זהות ועמדות, יחסי בנים-בנות, התמכרויות ועוד.

מדעי החברה

דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית באנגלית

רכזת: אביבה שפירא

  DICE - Diplomacy and International Communication in English

 Inquire. Engage. Inspire

למה כדאי ללמוד במגמה? תלמידים שיבחרו מקצוע זה יפתחו מיומנויות לתפקד כמנהיגים באמצעות אנגלית ברמה גבוהה. לימודים אלה יעצימו את התלמידים ויעודדו אותם להתחבר עם אנשים מתרבויות שונות ובעלי דעות שונות בצורה דיפלומטית. בפני התלמידים הלומדים במגמה זאת נפתחות האפשרויות להשתלב בצבא בתפקידים רלוונטיים מאתגרים.
מבנה הלימודים: לימודי בסיס "מיומנויות התקשורת" (3 יח"ל).
פרק הרחבה - ״ניהול סכסוכים ויישובם״.
תנאי קבלה: מיועד לתלמידי אנגלית 5 יח"ל בלבד.

מגמה בין תחומית וחדשנית הנלמדת בשפה האנגלית, שפת הדיפלומטיה והתקשורת הבינלאומית. תכנית הלימודים כוללת עיסוק ולימוד של תכנים מגוונים מעולם ההסברה הבינ"ל והתקשורת כגון: דיפלומטיה, רב-תרבותיות, פיתוח חשיבה ביקורתית בתחום המדיה, אקטואליה, יחסים בינלאומיים, דוברות, סגנונות מנהיגות, בניית צוותים וניהולם.
במסגרת הלימודים התלמידים יפתחו כישורי תקשורת בינאישית ואוריינות בתחומי המדיה והמידע. נוסף לכך, במסגרת נושא ההרחבה "ניהול סכסוכים ופתרונם" ילמדו התלמידים יחסים בינלאומיים וניהול משא ומתן.
הלמידה תתבצע באמצעות טכנולוגיות המאה ה- 21 . התלמידים ירחיבו ויעמיקו את ידיעותיהם בתחומי דעת שונים. הם ילמדו על היבטים מדיניים, חברתיים ותרבותיים הרלוונטים לעולמם תוך שימוש מושכל במקורות ידע. במסגרת הלימודים יתקיימו מפגשים מקוונים עם תלמידים ממקומות שונים בארץ ובעולם.

דיפלומטיה ותקשורת

ערבית

רכזת: מגי מאיר-דרמון

המיומנויות הנרכשות:
* שיפור יכולת הקריאה וההבנה.
* שיפור יכולת ההבעה בע"פ ובכתב.
* פיתוח כישורי ההאזנה לכתבה משודרת.
* מיומנות התרגום.

הקשר עם צה"ל
התלמידים נחשפים לפעילויות מגוונות שאותן מעבירים מדריכים מצה"ל. תלמידי שכבת י"א יוצאים לגדנ"ע מזרחנים במתקן של חיל המודיעין. תלמידים מכיתות י' לומדים באופן עצמאי חומר רחב היקף בתחום הערבית ועולם הערבים והאיסלאם, ומתמודדים בחידון ערבית ארצי
בחסות חיל המודיעין.

תחומי השימוש בערבית בעתיד:
בחיל המודיעין
 משוועים לבוגרים בעלי ידע בערבית ברמה של 5 יח"ל. שם הם עוברים הכשרה נוספת ומשובצים בתפקידים מעניינים ומאתגרים.
יודעי ערבית נדרשים גם במשרדים ממשלתיים, בזרועות הביטחון, בשב"כ, במוסד ובתחום המתורגמנות.
כמו כן נדרשת ידיעת הערבית בתחומי המשפט, המסחר, הרפואה, התיירות, התקשורת והמחקר האקדמי.
זכרו - ידע בשפה זרה נוספת הוא יתרון לכל החיים.
תנאי הקבלה:
* ציון מ 75- ומעלה בלשון עברית ובמקצוע הערבית.
* המלצות מהמורה לערבית ומהמחנך.

"לא, זה לא חלום, אנחנו פה במזרח התיכון".
מתי בפעם האחרונה השתמשתם או שמעתם את המילים: חומוס, אחלה, אסלי, סבבה, דוגרי, חפיף, כיף, פדיחה וכו'? אנחנו משתמשים בחיי היומיום במילים מהשפה הערבית מבלי שנרגיש. ישראל היא חלק מהמרחב המזרח תיכוני שבו יש רוב בלתי מעורער לאוכלוסייה הערבית והשפה הערבית היא שפה רשמית שניה במדינת ישראל מדינתנו מוקפת במדינות ערביות, ואף בתוכנו ולצדנו חי מיעוט ערבי גדול ולכן להיכן שנביט נפגוש ערבית.
ידיעת השפה הערבית חשובה בעתות מלחמה ובעתות שלום. השפה הערבית היא גשר לקשר עם שכנינו, ולמידת שפה משמעותה למידת תרבות ופתח לעולמות אחרים.

מה לומדים במקצוע הערבית?

תלמיד הלומד 5 יח"ל ערבית, רוכש אוצר מילים מתחומים שונים תוך התמקדות בתחום העיתונות והאקטואליה, לומד תחביר ודקדוק ערבי. התלמיד מפתח יכולות קריאה, הבנה, כתיבה והאזנה בשפה הערבית, ויכולת לשוחח בערבית מדוברת ובערבית ספרותית. כידוע, השפות העברית והערבית הן שפות שמיות, שפות אחיות, שיש להן מכנה משותף רחב, ואכן עובדה זו מקילה ומסייעת מאוד ללומדי הערבית.
דגש מיוחד מושם על הערבית המודרנית, הערבית השימושית, שאיתה נפגש התלמיד בתחומי האקטואליה: האזנה לחדשות, קריאת ידיעות עיתונאיות בתחומים שונים, הבנת מודעות, פענוח קריקטורות, פרסומים, פרסומות ומבצעים. במסגרת לימוד הערבית המודרנית מתוודע התלמיד גם לסיפורים ולשירים של יוצרים ערביים.
בערבית הקלאסית לומד התלמיד פרקים נבחרים מן הקוראן ומסורות על חיי הנביא. הלמידה נעשית גם מול מחשב. התלמיד נחשף לאתרי אינטרנט בערבית, קורא כתבות מעיתונים מקוונים בארץ ובעולם, תוך כדי הבנת תהליכים אקטואליים באזור.

ערבית

עולם הערבים והאסלאם

רכז: דרור יפעה

כיתה יא': מדינות האזור במאה ה 20- + עבודת חקר (2 יח"ל):
* מצרים - דמוגרפיה ופוליטיקה.
* איראן - משלטון השאה לשלטון האיתאללות.
* תורכיה - המדינה החילונית הראשונה.
* ירדן, סעודיה ומדינות המפרץ/ סוריה ולבנון.

 

כיתה יב': סוגיות מעולם האסלאם (2 יח"ל):
* נצרות.
* מיעוטים באסלאם ובנצרות.
* יהדות ואסלאם.
* מעמד ירושלים.
* מיסטיקה באסלאם.
* זרמים ותנועות (חמאס, חזבאללה, דאע"ש).


איך לומדים?
* בקבוצה קטנה עם יחס וליווי אישי.
* בצורה עיונית המשלבת דיונים, מצגות, סרטונים ואקטואליה.
* בעברית- אין צורך בידיעת ערבית!

 

למי זה מתאים?
* למתעניינים בהיסטוריה, דתות, פוליטיקה ותרבות.
* לבעלי יכולת כתיבה, קריאה והבנת טקסטים.
* לבעלי יכולת בעבודה עצמית בכתיבת עבודת חקר.

"מי ייתן ותזכו לחיות בזמנים מעניינים" (פתגם סיני עתיק).
ישראל היא אי קטנטן בתוך אוקיינוס ערבי-מוסלמי עצום וגועש. האם אנחנו מבינים באיזה מרחב אנחנו חיים?
רוב האנשים יודעים מעט מאוד על מדינות ערב ועל האסלאם, למרות שהעבר, ההווה ובוודאי העתיד של מדינת ישראל, קשורים להיסטוריה של האזור. מרביתנו מקבלים את המידע על האחר דרך הרדיו, הטלוויזיה האינטרנט והרשתות החברתיות. מידע זה הוא בדרך כלל חד צדדי ושטחי, המעודד יצירת מיתוסים ודימויים שליליים של האחר.
הכרת ההיסטוריה, הפוליטיקה, התרבות והסביבה המזרח תיכונית באופן מעמיק יסייעו לנפץ מיתוסים אלה ולהסיר חלק מהדימויים השליליים. כך נוכל להכיר את המורכבות של המזרח התיכון ולצאת מההכללות הסטריאוטיפיות השגורות בתקשורת הישראלית והמערבית.
מסענו בן שלוש השנים יתחיל במאה השישית לספירה בחצי-האי ערב, אזור מדברי ומבודד, עם מחַֻמַּד, סוחר יתום, שקרא לבני שבטו לעזוב את עבודת האלילים לטובת אמונה באל אחד- אָללָה.

תכנית הלימודים:
כיתה י': מבוא להכרת האסלאם (1 יח"ל):

* הנביא מחמד וראשית האסלאם.
* עידן האימפריות - ח'ליפים וכיבושים.
* התפתחות דת האסלאם - קוראן, חדית' ומצוות.

עולם הערבים והאיסלאם

תאטרון

רכזת: עדי שטיין-הירשפלד

בצד הלימודים העיוניים בהם אנו מנתחים מחזות מז'אנרים שונים, תיאוריות בימוי והתמקדות בתאטרון הישראלי, התלמידים יצפו בהצגות ויעברו סדנאות מקצועיות בהן יפגשו עם מומחים מתחומי תאטרון שונים מתוך תקווה שיהפכו להיות צופים מיומנים, אוהבי תאטרון.
הבחינה המעשית מורכבת מהתנסות עצמית בבניית דמות במונולוג או דיאלוג והצגתה בפני בוחן בכיתה י"א ובהתנסות בהפקה של הצגה שלמה בכיתה י"ב. הבחינה העיונית מתקיימת במועד הקיץ של י"ב.

"המסכה חושפת יותר מאשר הפנים עצמם…" אוסקר ווילד
הלימודים במקצוע התאטרון הם ברמה של 5 יח"ל.
התלמידים ישכללו את כושר ההבעה שלהם, המילולי והפיזי, יחדדו את הסקרנות, הרגישות, הדמיון והיצירתיות הטמונים בכל אחד ואחת מהם.
לימודי תאטרון בבית הספר הם אחד המקצועות הבודדים המאפשרים לתלמיד לפתח את האינטליגנציה הרגשית שלו ולערוך היכרות יותר עמוקה עם עצמו.
בחינת הבגרות בתאטרון מורכבת, כאמור, מהתנסות מעשית            (3 יח"ל) ומבחינה עיונית (2 יח"ל).

תאטרון

מחול - למידה עיונית בשילוב תנועה ויצירה

השיעורים המעשיים כוללים: טכניקות וסגנונות שונים במחול, בלט קלאסי, מחול מודרני ועכשווי, יצירה אישית )קומפוזיציה(, סדנאות רפרטואר ועוד. השיעורים המעשיים יתקיימו במרכז למחול בשעות הצהריים ואחר הצהריים.
מגמת המחול מתאימה לתלמידים ותלמידות בעלי זיקה ואהבה לעולם המחול, בעלי מוטיבציה להשקעת שעות בתרגול ועבודה בסטודיו ובעלי רצון להרחבה והעמקת הידע במחול, תנועה וגוף האדם. במסגרת הלימודים במגמה התלמידים יצפו במופעים ויקחו חלק בסדנאות מחול ייחודיות.

מחול הוא לא רק "מקצוע לבגרות" - הוא דרך חיים של אומנות, יצירה ותנועה.
האימון במחול ותנועה משפיע לטובה על יכולות קוגנטיביות ורגשיות, משפר את יכולת הלמידה והריכוז, מעלה את תחושת הערך העצמי ותורם לביטחון העצמי.
הלימודים במגמת המחול משלבים לימוד עיוני ולימוד מעשי.
השיעורים העיוניים כוללים: תולדות המחול, אנטומיה יישומית למחול ומוזיקה בעולם המחול המערבי. השיעורים העיוניים יתקיימו בבית ירח.

 

מחול

אומנות

תוכנית הלימודים:
חלק א - הבנת האמנות בזיקה לאמנות מודרנית ובת זמננו:
א-1 . להתבונן, לחוות, להבין ולפרש: אוצר המילים והמושגים להבנת האמנות.
א-2 . שלושה נושאים עיקריים:
1. דרכי התבוננות במציאות וייצוגה: האמנות כמבטאת תהליך יצירתי שבו מתקיים מפגש בין המציאות החיצונית, לבין ביטויה ע"י האמן כאספקלריה של חזונו הפנימי.
2. יצירה-אמן-חברה: יחסי הגומלין בין האמן לחברה, בין האמן למקום ובין האמן לתרבות.
3. מסורת וחדשנות: האמנות כמבטאת את פעילותו של האמן בתוך מערכת של מוסכמות ומסורות.
חלק ב - העמקה בתקופה:
הרנסנס כמפתח לתרבות המערב. התקופה תובחן בהיבטים תרבותיים, היסטוריים, דתיים, חברתיים ופוליטיים באמצעות הביטוי האמנותי של התקופה.

דרישות המקצוע:
* יכולת ביטוי בע"פ ובכתב.
* יכולת התמודדות עם טקסטים ברמה אקדמית.
* נוכחות מלאה בכל השיעורים. (אין ספר לימוד למקצוע).

הלימודים במקצוע כוללים שילוב בין הלימודים העיוניים (3 י"ל) ולימודים מעשיים (2 י"ל).

אמנות מעשית - ( 2 י"ל):
מאפיינים: הכרת שפת הפיסול והציור, שליטה בחומרים ובטכניקות. חיבור בין רעיון לחומר, יכולת להבין את שפת האומנות, הזדמנות לפיתוח היצירתיות. למידה של יחיד בתוך קבוצה כדרך משמעותית ליצירה והשתתפות בפרוייקטים אומנותיים בית ספריים.
דרישות המקצוע: רצון להיות חלק מ"המסע האומנותי" לאורך שלוש שנים הכולל למידה בסדנה לצד עבודות להגשה. עבודות הבית הן חלק משמעותי בתהליך הלמידה בהן תבוא לידי ביטוי מסוגלות התלמיד להתמודד עם נושאים וחומרים שונים ומגוונים. כבר בראשית הדרך נחשף התלמיד לביקורת עבודות מהמורה ומחברי הקבוצה כאחד, הפרגון העידוד והביקורת מכוונים אותו להישגים גבוהים יותר וגורמים לסיפוק ולנכונות לעבוד קשה יותר.
הישג מצופה בלימודים: עמידה בבחינת בגרות פנימית של המקצוע שמשמעותה- הגשת פרויקט גמר בציור, בפיסול, במיצב, ועוד (בחירה באחד מהם או שילובם), על פי בחירתו של התלמיד ובהנחיה צמודה של המורה.
הגשת תיק עבודות של שלוש שנים והגשת דף עמדה.

אמנות עיונית - (3 יח"ל):
מאפיינים:
 התלמידים יחוו מפגש משמעותי ומעמיק עם האמנות, יכירו את שפת האמנות כשפה מגיבה לסביבה החומרית, התרבותית, החברתית והפוליטית, כשפה המשתנה מתקופה לתקופה, מחברה לחברה, מתרבות לתרבות ומאמן לאמן. התלמידים יגבשו יכולת לדון, לפרש ולבקר יצירות אמנות ויפתחו מודעות אסתטית וטעם אישי.

אמנות

מחשבת ישראל - פילוסופיה יהודית

מורה מובילה: רותי בידץ

תכנית הלימודים במחשבת ישראל כוללת את היחידות הבאות:
* "ובחרת בחיים" - ערך חיי אדם בתרבות היהודית.
* "הטוב והרע במחשבה היהודית".
* "את שאהבה נפשי" - על אהבה וזוגיות.
* "שמונה פרקים לרמב"ם" - מהם החיים הטובים שראוי לחיות?.
* ימי עיון ארציים וסיורים לימודיים בני יומיים.
מה זה נותן לבגרות? חמש יחידות כולל בונוס. במחשבת ישראל, להבדיל משאר המקצועות, 70% מהמקצוע מוערך בהערכה חלופית, ורק 30% בבגרות חיצונית.
ומה זה נותן לחיים? חוויות שילכו איתך הלאה, כי ייגעו במקומות העמוקים ביותר של עיצוב חיים בעלי משמעות. כי ככה זה עם פילוסופיה.
למי התכנית מתאימה? לבעל/ת פתיחות וסקרנות כלפי התרבות היהודית, שרוצה לבנות דעה אישית ועצמאית על החיים ועל עצמה/ו, שמעוניינ/ת לפתח את יכולת הבעה בעל פה ובכתב, שלא חושש/ת מאתגרים ורוצה להכיר עולם של מחשבה יהודית, חדש ומגוון.

ההזדמנות הגדולה שלך לחשוב מחוץ לקופסה - כדי להבין את עצמך לעומק! לצאת למסע מרתק של מחשבה בשאלות הגדולות של החיים האנושיים ושל היהדות.
האם שאלת את עצמך פעם לפחות אחת מהשאלות הבאות:
מה זאת אהבה?
מה משפיע על עיצוב האופי שלי? האם אני יכול לשנותו?
מה קובע את משמעות חיי?
מדוע יש סבל ורוע בעולם?
בתוך העולם הגועש שלנו, קל מאד להגיע למידע, אך קשה יותר ללמוד לחשוב באופן עצמאי ולגבש דעה משלך, אמיתית, ערכית, שאפשר לחיות לאורה!
נלמד בישיבה סביב שולחן גדול, נפגוש את "ארון הספרים" היהודי - משנה ותלמוד, הרמב"ם ולאה גולדברג, מתוך תפיסת היהדות כתרבות, נקרא ונדון על מה שקראנו.
העיסוק בשאלות על עצמנו, חומר הלימודים הרלבנטי לחיים, הסיורים הלימודיים וצורת הלימוד והישיבה: כל אלה הופכים את הקבוצה הלומדת לחבורה מגובשת, תורמים לגיבוש הזהות האישית והלאומית כיהודי/ה, כישראלי/ת וכאדם, ומפתחים את המנהיגות האישית.

מחשבת ישראל

גיאוגרפיה - אדם וסביבה

רכזת: אורית סטולרו

הנושאים נלמדים בדרכים מגוונות:
הרצאות, צפייה בסרטי קולנוע, למידה באמצעות המחשב, הנייד וכמובן סיורים. חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה מוקדש לטיפוח ערכים - כגון ערכי סביבה, הכרת סוגי אוכלוסיות בישראל (עימן יפגשו התלמידים במהלך הלימודים במגמה, השירות הצבאי ולאחריו) למעורבות ולרלבנטיות.
במגמה מתקיימים שני סיורים בכל שנה כי אנו מבינים את החשיבות שביציאה אל השטח והלמידה החוויתית.
אקטואליה:
כל המתחולל, בזמן אמת כמעט, ברחבי העולם ובארץ, כמו רעידות אדמה, בניית ערים חכמות, שטפונות וכד', מגיע מיידית אל הכיתה ואנו מעבדים, לומדים ובוחנים גורמים, חיזוי ודרכי התמודדות שונות.
מיועד ל:
תלמידים המעוניינים בהרחבת אופקים בקשר למתרחש בארץ ובעולם, המעוניינים להבין את המרחב בו אנו חיים, המעוניינים באפשרות לעסוק בתחום הסייבר בעתיד, בעלי יכולת וסקרנות.
מה נדרש מהתלמיד:עמידה בכל המטלות, הגשת עבודות בזמן, השתתפות בסיורים ועמידה בבחינת הבגרות בהיקף 5 יח"ל.

הידעת? הערך הנצפה ביותר בויקיפדיה העברית במהלך שנת 2017 היה... גיאוגרפיה! עם כמעט 1.5 מיליון צפיות!
הגיאוגרפיה היא תחום דעת המתמקד בחקר ובלימוד של מגוון היבטים מרחביים בעולם בו אנו חיים.
תכנית הלימודים החדשה שלנו משלבת נושאים שונים במדעי כדור הארץ - רעידות אדמה ותופעות געשיות, אקלים, מים, בגיאוגרפיה אנושית - מדינות מפותחות ולא מפותחות, הגירה, זרזי וחסמי פיתוח, העיר והכפר וביחסי גומלין עם הסביבה בדגש על איכות הסביבה וקיימות. במגמה אנו מפעילים את פרויקט הסייבר הגיאוגרפי היוקרתי, הנתמך על ידי חיל המודיעין.
הפרויקט מאפשר לתלמידי המגמה לבצע מיפוי במרחב, מלמד איך להסיק מסקנות וכמובן לקבל החלטות מושכלות. במסגרת הפרויקט אנו מקיימים שיתופי פעולה עם הגורמים השונים במועצה ובאזור ונהנים מהקשר ומהעזרה שבתוצרים משותפים.

גאוגרפיה

ספרות וקולנוע

רכזת: דנה אראל

מבנה יחידות הלימוד:
2 יח"ל: ספרות חובה (במסגרת כיתת האם).
3 יחידות הרחבה: יצירות מספרות העולם, נושא בחירה מורחב ועיבודים מספרות לקולנוע.
תנאי קבלה: הציון בספרות הוא לפחות 80 ומעלה.

"ספרות וקולנוע" היא תכנית לימודים במסגרת לימודי ספרות מורחב, המשלבת שני תחומי דעת ספרות וקולנוע.
הספרות והקולנוע הינן אומנויות של זמן, עלילה ודמויות, והשילוב ביניהן מעשיר ומגוון את חווית הלמידה.
במהלך הלימודים נערוך השוואה בין שפת המילים של הספרות לשפה האודיו-וויזואלית של הקולנוע, נכיר מושגים ספרותיים (אכספוזיציה, אפיון דמויות, קונפליקטים ועוד) באמצעות דוגמאות קולנועיות, וכמו כן נעסוק באדפטציות של יצירות ספרות מז'אנרים שונים לקולנוע.
אנו מאמינים שהשילוב בין ספרות לקולנוע יאפשר "להחיות" יצירות מופת, ולהפוך אותן לנגישות וחווייתיות יותר עבור בני הנוער.

מתאים לתלמידים האוהבים לקרוא ולהתמודד עם יצירות ספרותיות. חושבים, סקרנים ובעלי כושר הבעה בכתב.

ספרות וקולנוע
bottom of page