top of page
חינוך חברתי בית ספרי

חינוך חברתי בית ספרי

לאורך השנה אנחנו עוסקים בין השאר גם בהנחלת “כישורי חיים".
אנו רוצים לסייע לתלמידים בבניית תהליך של קבלת החלטות נכונות, הן בתחום הלימודי והן מחוצה לו, כבסיס לחיים בריאים ובעלי משמעות. אנו מעוניינים להגדיל את המודעות לסכנות הנובעות משימוש ברשת החברתית, אלכוהול, סמים ונהיגה לא זהירה.
במסגרת העיסוק בכישורי החיים אנו מבררים עם תלמידינו את ההיבטים השונים של זוגיות ויחסי חברות: חיזור ואהבה ולעומתם הניצול המיני והפגיעה המינית. בין היתר נקדיש זמן לזיהוי “נורות אדומות" במקרים חריגים.
כבית ספר ירוק אנחנו מקדישים בבית-ירח מאמץ להנחלת החשיבות של השמירה על סביבה בת קיימא, דאגה לטבע, פעולות נקיון ומיחזור. בבית-ירח מתקיים “שבוע ירוק", במסגרתו מקבלים התלמידים חשיפה לתכנים לימודיים שונים בתחום זה וגם מבצעים פרויקט “ירוק" (בכל שכבה).
במסגרת סל תרבות ארצי המעודד חינוך לאמנות, נחשפים תלמידינו לאורך השנה, למופעי תרבות איכותיים בתחומי היצירה השונים: מחול, אמנות פלסטית, קולנוע, תאטרון, ספרות, מוזיקה.

פעילויות חברתיות חינוכיות בית ספריות משותפות:
• טקסים בית ספריים כגון: טקס פתיחת השנה, טקס שבועות, טקס סיום, ועוד.
• טקסי ימי הזיכרון: נערכים ע"י תלמידי השכבות השונות בליווי חברי הצוות החינוכי.
• הנהגות שכבתיות: מועצות תלמידים שתפקידן להשמיע את קול התלמידים באשר לחיי השכבה.
• הנהגת תלמידים בית ספרית: מורכבת מנציגים של ההנהגות השכבתיות. ההנהגה היא גוף יציג של התלמידים ותפקידה הוא להוביל עשייה חברתית בבית הספר.
• טורניר כדורגל: טורניר בית ספרי שנתי המתנהל בהפסקה הגדולה בין כל הכיתות ומופעל ע"י צוות של תלמידים ומורה.
• מולד ירח: חוברת שנתית פרי יצירות תלמידים שבחירתן נעשית ע"י צוות משותף של תלמידים ומורים.
• ציון חגי ישראל: חגי תשרי, ט"ו בשבט – בסימן איכות הסביבה ושמירת הטבע, פורים- פורימון.
• שבועות: טקס בו מוצגים ביכורי עבודות התלמידים והעשייה הלימודית בבית-ירח.
• שיתוף באחריות על ניקיון הכיתות: התלמידים ישותפו בצורה סמלית בניקיון כיתותיהם.

יריד אקולוגי

על-מנת להרחיב את מעגל השותפים – הן תלמידים והן מורים – בעשייה למען הסביבה ובשמירה על הקיים, מתקיים בבית-ירח "שבוע ירוק". בשבוע זה מכוונת כל המסגרת הבית ספרית – פדגוגית וחינוכית, לפעילות מקיפה שמטרתה פיתוח רגש השייכות והאחריות לסביבה, תוך שימוש בשפה משותפת לתלמידים ולצוות בית הספר. על הפרק אנו מעלים נושאים שונים ומגוונים כגון: תרבות הצריכה, הפרדת פסולת, דילול משאבים ועוד. בשיאו של השבוע הירוק מתקיים יריד אקולוגי רב-משתתפים אליו מוזמנת קהילת עמק הירדן והסביבה.

תוכנית זו שואפת להגברת המודעות של התלמידים לחשיבותן של הפעולות הפשוטות והדברים שכל אחד מאתנו יכול לעשות לצמצום הנזקים ולשיקום הסביבה עם המסר הברור "הכדור בידיים שלנו". השאיפה היא ששבוע זה יגרום להרחבת מעגלי ההשפעה דרך התלמידים בבתיהם וביישוביהם.

יריד אקולוגי

פורים

שבוע פורים בבית ירח הוא צבעוני וחגיגי. באופן מסורתי, בימים הקודמים לפורים לובש בית הספר חג ותחפושות – בכל יום בסגנון אחר: יום פיג'מות, יום ליצנים, יום סרטים ויום כתום.

מורי בית הספר מתייצבים באופן מסורתי להוכיח את כישוריהם על מגרש הכדורגל כנגד נבחרת הדליתים והדליתיות.

ביום פורים עצמו הוואדי ערוך ומוכן לקלוט את החוגגים, בצבעים עליזים. המוסיקה רועשת, הילדים רוקדים, קופצים בטרמפולינות, משחקים סנוקר, כדורעף, טניס-שולחן או בעמדות ה- WI-FI. תלמידי י"ב מוכרים לכל דורש אוכל כיד המלך – פיצות, צ'יפס, פופקורן, נקניקיות וקרטיבים.

תחרות תחפושות נושאת פרסים מתקיימת מדי שנה, ובה מתחרים תלמידים ומורים כאחד.

השנה יצאו מבית ירח כ-450 משלוחי מנות, תרומת התלמידים והמורים, אשר יועדו לחיילים, לרווחה בעמק הירדן, לרווחה בטבריה, ועוד...

פורים

ימי זיכרון

טקסי בית ירח מבטאים את הערכים ההומניסטיים, הציוניים והיהודיים שעליהם מושתתת כל הווייתו של בית הספר. הטקסים הינם תולדה של דיאלוג בין צוותי החינוך לתלמידים ולקהילה. הפעילות המלווה את הטקסים והטקסטים השזורים בטקס עצמו מבטאים את מגוון הקולות והזהויות של קהילת בית הספר ובכך מהווים מגרש אימונים לבירור זהות ומבנים את תחושת השייכות לבית הספר, לקהילה, לעם ולמדינה.

יום הזיכרון לרצח ראש הממשלה יצחק רבין מנוהל ומופק על-ידי תלמידי שכבה י"ב כאסופה של מייצגי רחוב המביעים תכנים באמצעות מדיומים שונים – מוסיקה, תיאטרון, אמנות פלסטית, ריקוד, ועוד...

יום הזיכרון לשואה ולגבורה מנוהל ומופק על-ידי תלמידי שכבה י"א החוזרים מן המסע לפולין בחופשת הפסח. בטקס זה ניתן מקום לביטוי אישי של תחושות התלמידים, ומבוצע באופן תיאטרלי.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מנוהל ומופק על-ידי תלמידי שכבה י'. כל תלמידי בית הספר יוצאים אל יישוביהם לאחר טקס הזיכרון בבית הספר עם פרח לנופל, ומניחים אותו על קברות בוגרי בית הספר שנפלו במערכות ישראל.

עוד לפני יום הזיכרון אנו מקיימים את מרוץ בית ירח לזכר הנופלים, ובו כל התלמידים משתתפים במקצה עממי, ובמקביל מתקיים מקצה תחרותי לבנים ולבנות. מרוץ בית ירח הינו מסורת פרי יוזמה של תלמיד בשנת תשע"ה.

מירוץ בית ירח

מירוץ בית ירח

טקס יום הזיכרון

טקס יום הזיכרון
ימי זיכרון

כישורי חיים

כישורי חיים "ובחרת בחיים"

אנחנו מקיימים בבית הספר תכנית רב שנתית הסובבת סביב נושא הבחירה, כאשר בכל שנה נבנה נדבך נוסף.

שכבה ט': ערבות הדדית - ערבות לחבר.

שכבה י': ערבות לחבר, ערבות לחברה (כולל היבטים של חוק)

שכבה י'- י"א: ערבות בין בני זוג, ערבות במשפחה

שכבה י"ב- ערבות לחברה והרחבה נוספת - למדינה.

הציר המרכזי המאגד את כל הפעילות בשכבות השונות היא אחריות בקבלת החלטות. אנו מתאמנים עם התלמידים במגרש האימונים בקבלת החלטות מושכלת ומדגישים כי קיים גורם משמעותי של נשיאה באחריות לתוצאות ההחלטה. פיתוח אחריות אישית וקבוצתית , נובע  מלימוד של מערך קבלת החלטות מושכל, מתרגול  ההיבטים  השונים ע"י התמודדות עם דילמות מהתנסות של התלמיד בתהליכי קבלת החלטות ותוצאותיהם.

לצורך כך פיתחנו מודל קבלת החלטות יחד עם מיה פרידמן מהתחנה לשירות פסיכולוגי בעמק הירדן, "עצמון ואבירי השולחן העגול":

"עצמון" המבוגר האחראי שבתוכנו, עמוד השדרה הפנימי הוא מכנס סביב השולחן העגול את כל חלקי הנפש.

משתתפי הדיון:

רגשות- דחפים, יצרים, תשוקות וחרדות.

הגיון- תהליכי חשיבה, אסטרטגיות, תכנון, תהליכים מובנים, מידה.

המצפון (סופר אגו)– מה הערכים המנחים אותי, מה מותר מה אסור

לחץ חברתי חיצוני- במחקרים חזק ביותר בגיל ההתבגרות. אין זהות בעת המעבר מילד למבוגר, פגיעים ולכן חייבים את הזהות הקולקטיבית שנותנת להם את הביטחון.

תהליך קבלת ההחלטות:

  1. קביעת המטרה על דרך החיוב.

  2. כל החלקים מביעים את דעתם.

  3. פריסת אפשרויות (כל החלקים מיצגים).

  4. דיון בתוצאות אפשריות.

  5. קבלת ההחלטה המתכללת את כל הדיון והקולות.

כישורי חיים

מופעי סל תרבות

בבית הספר פועלת התכנית של סל תרבות.

בשנת הלימודים תשע"ו צפו תלמידינו במופע של ציפורלה "עקיצה טבעית".

מופיעי סל תרבות

טורניר כדורגל

.טורניר בית ספרי המתנהל לאורך שנה בהפסקה הגדולה בין כל כיתות ביה"ס והמופעל ע"י צוות של תלמידים ומורה

טורניר כדורגל
bottom of page