top of page
חינוך חברתי י

חינוך חברתי וטיולים שכבה י'

נושא שנתי: להיות אזרח – שותף פעיל בקהילה

1. הגברת המודעות לשאלות זהות על מרכיביה השונים )אישית, חברתית, ציונית( תוך הצגת מודל של אדם, יהודי, מעורב בקהילתו והומאני בתפיסת עולמו והתנהגותו.
2. התנסות במעורבות ולקיחת אחריות חברתית. בתחילת כיתה י' כחלק מהתכנית להתפתחות אישית ומעורבות חברתית, יציע ביה"ס מגוון רחב של מקומות התנסות ביניהם קבוצות ההתנדבות שיפעלו השנה: אוהבים בע"ח (אחריות על פינת החי), מועדונית בית-ירח, המשמר האזרחי, חונכות בעמק (עזרה לתלמידים צעירים אחר הצהריים בביתם), מד"צים - הנוער העובד והלומד, צופי ים – כנרת, מד"א, מנהיגות ירוקה, “לתת", מכבי אש, מדצ"ים של של"ח, כנפיים של קרמבו, פרויקט הנצחת נופלים, שגרירות צעירות ועוד היד נטויה...
3. תרגול והעמקת ההיכרות עם מודל קבלת החלטות להגברת האחריות, החוסן האישי ופיתוח כישורי חיים.
4. גיבוש הכיתות כקבוצה לומדת והמשך גיבוש השכבה כקבוצת התייחסות חברתית.

להיות אזרח

עיקר עיסוקם של תלמידי שכבה י' בתכנית החברתית מכוון להבניית זהות בהקשר לאזרחות. שני מסלולים מרכזיים משמשים אותנו על-מנת לחנך תלמידינו לכך:

 • קבלת תעודת הזהות- בגיל 16 מקבלים הילדים תעודת זהות, אנו מנצלים זאת לעיסוק במשמעותה של אזרחות זו באופן תהליכי ששיאו ערב קבלת תעודות זהות שכבתי.

 • מעורבות אזרחית- להיות אזרח משמעותו להיות אזרח פעיל. זאת אנו מנחילים לתלמידינו באמצעות תכנית המעורבות החברתית במסגרתה מתנסים התלמידים בתרומה לקהילה באופן אישי וכן כקבוצה.

זוגיות

במסגרת התווית כישורי חיים לתלמידינו, עוסקים תלמידי שכבה י' בנושא הזוגיות כחלק מבחינת יחסים חברתיים בכלל. אנו מנסים להטמיע אצל תלמידינו את ההבנה כי ישנם כל מיני סוגי זוגיות, אך החברות, האמון והכבוד ההדדי משותפים ליחסים בריאים בין בני אדם בכלל ובוודאי במערכת זוגית. אהבה בסופו של דבר מורכבת לא רק מחברות וכבוד (משיכה מינית ו"התאהבות" הם חלקים חשובים בפאזל), אך הם מרכיבים הכרחיים בה.

ציורי קיר

תלמידי כיתה י' חונכים את כיתתם לקראת חג החנוכה בפרויקט מיוחד שמסייע בגיבוש הכיתה ותורם לתחושת השייכות של התלמידים לכיתה ולבית הספר.

במסגרת הפרוייקט מתקיימת תחרות בין הכיתות של צביעת קירות. על תלמידי כל כיתה לצייר על אחד מקירות הכיתה ציור יצירתי המביא לידי ביטוי את החיבור האישי שלהם לחזון בית הספר. ועדת השיפוט הבוחנת את העבודות השונות נותנת לכל כיתה ניקוד על היבטים שונים בתהליך: עבודת צוות, חיבור לחזון, אסתטיקה, ועוד.

בטקס חגיגי לפני היציאה לחופשת החנוכה מוכרזות שלוש הכיתות הזוכות.

מסע מדברי (מדבר יהודה) נודד בן ארבעה ימים

על המסע

דגשים מרכזיים: אחריות להיות אדם תוך דגש על פרט בתוך קבוצה , חיבור לגאוגרפיה , להיסטוריה היהודית והציונית באזור, כמו גם לערכים. התמודדות עם קושי, פעילות התנדבות בישובי הפריפריה באזור ו/או התנדבות סביבתית.

פעולות סביב המסע:

 • שילוב של תלמידים מכל כיתה בהכנות הלימודיות לקראת המסע – הרצאות על צמחים, חיות בר, אזורים ואתרים בהם יעברו התלמידים.

 • פעולות קבוצתיות אשר דורשות אחריות אישית ואחריות קבוצתית.

 • הקמת צוותים ייעודיים לפעילות לפני, במהלך ואחרי המסע

 • הצגת מסלול המסע על גבי מפה בלוחות המודעות הבית ספריים.

 • חידוד ערכי האחריות להיות אדם דרך העמקת מעגלי המסע.

ציוד נדרש

הוראות בטיחות וביטחון

הוראות במסלול הליכה:

 • יש למלא שלושה ליטר מים לפני היציאה למסלול הטיול,

 • מסלולי הטיול דורשים הקפדה על הליכה בטוחה ובנעליים סגורות, אין לקצר דרך, אין לדחוף, יש ללכת אחרי המדריך ואך ורק במסלולים שנקבעו.

 • אין לעזוב את הקבוצה בזמן ההליכה או הביקור באתרים ללא ידיעת המורה.

 • חל איסור חמור על שימוש בטלפונים ניידים במהלך ההליכה לרבות האזנה למוזיקה!!

 • מסלולי ההליכה מותאמים לתלמידים. בטיול חוויות רבות ומגוונות. בזמן ההדרכה יש לשמור על הקשבה, התנהגות נאותה ולהתייחס בכבוד למדריך!!!

 • הוראות לגבי שטח הלינה:

 1. שעת הלינה הינה ע"פ הוראות צוות המורים והמדריכים.

 2. כל התלמידים חייבים להישאר בשטח הלינה, אין לצאת מהשטח.

 3. אין ביקורים של גורמי חוץ בשטח הלינה.

 4. חל איסור "לצבוע" את החברים בזמן הלינה.

 5. חל איסור הדלקת אש ללא אישור מורה/מלווה!

קווים אדומים

 • אלכוהול

 • נרגילה

 • אי קבלת סמכות

 • אלימות

 • יציאה משטח המחנה

מסע י

סיור לפארק הירדן

מסלול: פארק הירדן – נגלה את הירדן כפי שלא ראינו מעולם, הירדן ההררי שזורם בשצף לכיוון הכנרת. נרחץ בירדן, נשתה תה ונכין פוקפורן ואם יתמזל מזלנו נדוג דגים ע"י חכות מייצור עצמי.

נושא יום השדה: עוד לא תמו כל פלאייך. ארץ ישראל הינה מקום מפגש לטבע משלושת היבשות: אסיה, אירופה ואפריקה. ננסה לראות ולגלות זאת ביום השדה.

פארק הירדן

סיור לירושלים

המסלול: נעלה לירושלים עיר הקודש ובירת ישראל. נחווה את מסלול השואה והתקומה דרך הרגליים, העיניים והאוזניים. המסלול יתחיל במוזיאון יד ושם לזכר השואה, יעבור בהר הרצל בית העלמין הלאומי ויסתיים במוזיאון הרצל, חוזה המדינה היהודית.

נושא יום השדה:  ירושלים - בירת ישראל.  תהליך היווצרות מעמדה של ירושלים בימי קדם והתחדשותה בעת החדשה דרך החורבן והתקומה.

ירושלים

סיור לנצרת

המסלול: הר תבור נמצא בלב הגליל התחתון ומהווה נקודת מפגש בין בדואים, צ'רקסים, נוצרים, מוסלמים ויהודים. נסייר בהר ונשמע על סיפורי התנ"כ שהתרחשו בו, נבקר בכנסיית השינוי, ולסיכום נבקר בכפר הבדואי שיבלי.

נושא יום השדה:  ארץ ישראל, בגלל מורשתה ומיקומה המיוחד,  מהווה מפגש בין תרבויות מכל העולם. אנו כתושבי הצפון חיים זה לצד זה יהודים וערבים. ביום זה ננסה לפגוש במיעוטים אזרחי מדינת ישראל ובמגוון התרבויות בתוכנו.

נצרת
bottom of page